Loading...

Používanie a údržba smaltovaného riadu

12.11.2018

Hrnce, kastróly, rajnice, panvice, pekáče

Riad so smaltovaným povrchom je klasika, ktorá má vynikajúcu tepelnú vodivosť a ľahko sa udržuje. V súčasnosti je vzhľadom na používanie kvalitných materiálov a moderné spôsoby spracovania aj cenovo veľmi výhodnou voľbou.

1. Riad so smaltovaným povrchom je možné používať na všetkých druhoch ohrevu – elektrike, plyne, sklokeramike aj indukcii. Presné použitie je uvedené pri výrobku a je nutné ho dodržiavať.

2. Riad so smaltovaným povrchom nie je vhodné dlhodobo vystavovať vysokým teplotám, nepoužíva sa v mikrovlnnej rúre.

3. Riad so smaltovaným povrchom môžete vkladať do klasickej rúry. V prípade, že má plastové rukoväti, uchá alebo iné diely, sa ale také použitie neodporúča, a to ani keď výrobca uvádza, že plast je odolný proti vysokým teplotám.

4. Plastové držadlá, uchá ani ďalšie časti sa nesmú vystaviť priamemu zdroju tepla.

5. Pri príprave jedál, ale taktiež pri údržbe smaltovaného riadu nepoužívajte ostré kovové predmety, ktoré by mohli poškodiť ich povrch. Odporúča sa používať iba drevené, teflónové alebo silikónové kuchynské náčinie.

6. Rozpálený riad s povrchom zo smaltu nikdy prudko neochladzujte, pretože vrstva smaltu by mohla popraskať a odlúpnuť sa. Smalt je krehký a ani ten najkvalitnejší povrch nie je úplne odolný proti mechanickému poškrabaniu a obitiu.

7. Pred prvým použitím smaltovaného riadu ho dôkladne umyte teplou vodou s neutrálnymi, neagresívnymi a neabrazívnymi čistiacimi prípravkami. Takisto ho umývajte aj po každom použití.

8. Na umývanie a čistenie riadu so smaltovaným povrchom je vhodný Jar a podobné čistiace prostriedky. Suché alebo tekuté piesky a drôtenky nie sú vhodné, pretože hladký povrch by sa mohol poškrabať. 

9. Smaltovaný riad je možné umývať v umývačke riadu, jeho povrch ale nesmie byť nejakým spôsobom poškodený a nesmie sa odlupovať smaltovaná vrstva. Pri niektorých typoch sa táto možnosť umývania neodporúča, a v tom prípade riad v umývačke v žiadnom prípade neumývame. 

10. Ak sa vrstva smaltu odlupuje, prestaňte riad používať! Z poškodeného smaltu sa môžu uvoľňovať spojivá a čiastočky železa, ktoré sú zdravotne škodné.    

Pri dodržiavaní odporúčaných zásad, bežnej opatrnosti pri ich používaní a pri starostlivej údržbe vám riad so smaltovaným povrchom vydrží k vašej maximálnej spokojnosti veľmi dlho.

Kuchynské vybavenie, taniere, misy, hrnčeky, kanvice a ostatné výrobky zo smaltu

 

Pre všetky ostatné výrobky so smaltovaným povrchom platia v podstate rovnaké základné zásady, ako pre varný riad.

Predovšetkým je nutné

- zachovať bežnú opatrnosť pri používaní, ktorá zamedzí obitiu smaltovaného povrchu

- pri čistení a údržbe nepoužívať abrazívne prostriedky a drôtenky

- dodržiavať návod na použitie a pokyny výrobcu

@parent